Informacja to też kapitał – niszczenie dysków dla branży bankowej

Na początku 2016 roku stanęliśmy przed dużym wyzwaniem, jakim było niszczenie nośników danych dla jednego z największych podmiotów z sektora bankowego. Banki musi dbać nie tylko o pieniądze swoich Klientów, ale też o bezpieczeństwo ogółu danych, jakimi dysponują.

Dlatego też projekt niszczenia danych powierzono nam. Najważniejszym czynnikiem podczas niszczenia danych jest to, aby wrażliwe informacje zgromadzone na nośnikach nie przedostały się do środowiska zewnętrznego. Sims Recycling Solutions wszystkie działania przeprowadza zgodnie z restrykcyjną ustawą o ochronie danych osobowych. Tym sposobem nasi Klienci mają pewność, że podczas niszczenia danych nie ma możliwości, aby dostały się one w niepowołane ręce.

Bank był zlokalizowany w samym centrum Warszawy. Aby uniknąć konfliktu komunikacyjnego niszczenie danych musieliśmy przeprowadzić po godzinie 17. Nośniki w specjalnie zabezpieczonych skrzyniach były transportowane windą do mobilnego shreddera. Polityka bezpieczeństwa banku w jednoznaczny sposób określa, w jakiś sposób należy przeprowadzić niszczenie nośników. Należy to robić na miejscu, metodą fizycznego niszczenia w sposób nieodwracalny.

W celach pełnej transparentności procesu w lokalizacji Banku nasi technicy dokonali inwentaryzacji każdego nośnika, odczytując numery seryjne przy użyciu mobilnego sprzętu komputerowego. Po zakończeniu pierwszego etapu, w asyście pracownika banku, technicy Sims Recycling Solutions przetransportowali nośniki w specjalnie zabezpieczonych skrzyniach do auta ciężarowego ze Shredderem, który był zaparkowany tuż przy budynku na terenie banku.

W obecności pracownika banku technicy zniszczyli fizycznie 700 nośników w ciągu 3 godzin. Dodatkowo cały proces był nagrany przez kamery umieszczone w aucie.

Po zakończeniu procesu niszczenie danych zgodnie z normą DIN 66399 powstałe ścinki miały powierzchnie nie większą jak 320 mm2. Taki wymiar odpadu gwarantuję brak możliwości odczytu informacji zgromadzonych na nośniku danych.

Powstały odpad w postaci ścinków przetransportowaliśmy do naszej siedziby, gdzie następnie został on przekazany uprawionemu podmiotowi. Cały proces został potwierdzony wystawieniem certyfikatu przez Sims Recycling Solutions.

W tym projekcie najważniejsze było zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa procesu niszczenia danych oraz dostosowanie się do rygorystycznych norm bezpieczeństwa danych naszego Klienta.